18V 125mm Angle Grinder with X-LOCK GWX18V-10 (06017B0100) by Bosch
BoschSKU: 934129
Price:
Stock:
Order In
Description
Improved power level and tool control in the 18 V category - with X-LOCK
  • Delivers power equal to a 1,000 W corded grinder due to brushless motor and ProCORE18V battery technology
  • Changing accessories is fast and convenient thanks to keyless X-LOCK click system
  • Drop Control, KickBack Control, and X-Brake provide maximum user protection and convenience
The GWX 18V-10 Professional cordless small angle grinder with X-LOCK offers an improved level of power and tool control in the 18 V category. It delivers cordless power equal to a 1,000 W corded grinder thanks to its powerful brushless motor and ProCORE18V technology. This small angle grinder comes with a keyless X-LOCK click system that enables fast and convenient accessory changes. Furthermore, it features Drop Control, KickBack Control, and X-Brake, providing maximum user protection and convenience. The tool is intended for cutting and grinding metal, stone, and concrete. It is compatible with dust attachments GDE 125 EA-T Professional and GDE 115 / 125 FC-T Professional, as well as with all Bosch Professional 18 V batteries and chargers (Professional 18V System). Also compatible with AMPShare, the multi-brand battery alliance.
Equipment & Application
The GWX 18V-10 Professional also features protection guard, and a Vibration Control handle.
Specification:
  • No-load speed: 9,000 rpm
  • Battery voltage: 18V
  • Grinding/cutting disc, diameter: 125 mm
  • Rubber backing pad, diameter: 125 mm
Noise/vibration information:
  • Sound pressure level: 79 dB(A)
  • Sound power level: 90 dB(A)
  • Uncertainty K: 3 dB
Surface grinding (roughing):
  • Vibration emission value ah: 6 m/s ²
  • Uncertainty K: 1.5 m/s ²
Sanding with sanding sheet:
  • Vibration emission value ah: 3.5 m/s ²
  • Uncertainty K: 1.5 m/s ²
Includes:
  • Cardboard box
  • Protective guard (1 605 510 365)
  • Auxiliary handle (1 602 025 024)
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Angle Grinder
SKU
934129
Part Number
06017B0100
Barcode
Brand
Bosch
Technical - Main
Brushless Motor
Brushless Motor
Dimensions
Product Weight (Net Weight)
2kg
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
2kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included