2000W Diamond Core Drill Machine AGCDM160 by Dymaxion
DymaxionSKU: 38168
Price:
Stock:
Order In
Description
This model represents the base line machine for the majority of Trade requirements. As a heavy duty core drill machine it can be rig mounted for concrete coring (max dia. 160mm) or can be hand held for coring brick and similar materials (max dia.200mm). Three speed gearbox with variable speed control, a soft start motor and electronic overload protection all provide versatile core drilling solutions. Specifications:-
  • Power Watts: 2000 W
  • Voltage: 230V/ 50Hz, 110V 60Hz
  • Variable No Load Speeds RPM
    • 1 = 400 - 850 RPM
    • 2 = 750 -1640 RPM
  • Max Drill Diameter Concrete on Rig: 160mm
  • * Max Drill Diameter Brick by Hand: *200mm
  • Spindle Fitting: Male 1 ¼" UNC Female ½"BSP
  • Rig Mounted or Hand Held: Both
  • Net Weight: 6kg
  • Collar Diameter: 60mm
  • Soft Start: Yes
  • Overload Protection: Yes
  • Clutch: Mechanical
  • Plug: 10A
  • R.C.D.: Yes
Full Manufacturer Warranty
Additional Information
Model
SKU
38168
Part Number
AGCDM160
Barcode
Brand
Dymaxion
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included