Bosch PRO GRT 18V-40 Cordless Grass Trimmer 06008D0200
BoschSKU: 50431457
Price:
Stock:
Order In
Description
Product Highlights
The GRT 18V-40 Professional is a cordless grass trimmer with a powerful 600 W brushless motor that reaches a maximum speed of 5300 min-1 in less than one second. Its well-balanced design and 360° adjustable D-handle helps to reduce operator strain and fatigue while working. A dual-function hand grip enables a seamless transition from trimming to edging. The electronic speed control automatically keeps the speed constant under changing conditions. Using the variable speed trigger, you can adjust the motor speed to the current working conditions, optimising the runtime and noise level. Our Bosch Anti-Tangle feature ensures smoother trimming progress, preventing blocking from long grass or weeds wrapping around the motor shaft. Its 40 cm cutting diameter helps to tackle big jobs quickly and the robust Pro-Tap spool enables quick cutting progress. With the EasyWind Spool you can re-load the line quickly, without opening up the spool. An integrated plant protector delivers a neat finish on lawn edges and walls by safely shielding tree trunks and plants from the rotating line. Thanks to its low noise level, the GRT 18V-40 Professional grass trimmer is suitable for work in residential areas and other noise-sensitive areas.
  • Powerful brushless motor for high performance, increased runtime and a longer service life
  • Uninterrupted, consistent cutting thanks to electronic speed control and Anti-Tangle
Equipment & Application
The GRT 18V-40 Professional is the perfect solution for tackling grass and weeds in larger work areas. Compatible with the Bosch Professional 18V System and with the multi-brand battery alliance AMPShare.
Additional Information
Specifications
  • Battery recommendation: >=4.0Ah
  • Cutting system: Pro Tap
  • Battery voltage: 18.0 V
  • IP protection type*: IPX1
  • Cutting diameter line: 40 cm
  • Line diameter: 2.4 mm
  • Main handle type: D-Shape
  • Weight excl. battery: 4.6 kg
  • Speed output no-load: 3300 - 5300 rpm
  • Packaging dimensions (width x length x height): 337 x 1012 x 143 mm
  • Sound pressure level: 74 dB(A)
  • Sound power level: 91 dB(A)
  • Uncertainty K: 3 dB
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Trimmer
SKU
Part Number
06008D0200
Barcode
Brand
Bosch
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
5.48kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included