DeWalt 18V Inflator AC/DC Bare (Tool Only) DCC018N-XJ
DewaltSKU: 5008802
Price:
Stock:
Order In
Description
The DCC018 is a compact, high performance 18V inflator.
Features:-
  • Cordless or corded power options
  • Suitable for connection to mains power or a 12V vehicle socket
  • Compatible with DeWalt 18v power tool batteries for cordless operation
  • Compact and lightweight
  • Rugged structure - professional grade robustness
  • Digital gauge for ease of use and accuracy
  • Automatic shut-off system prevents over-inflation
  • LED light for inflation in dark areas
  • High pressure output for tyres and sports balls
  • Quickly deflates mattresses and inflatables
  • High volume output for mattresses and inflatables
Specifications:-
  • Max pressure: 11bar (1100kPa)
  • Max inflation pressure: 159PSI
  • Gauge accuracy: ±0.15bar
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Inflator
SKU
Part Number
DCC018N-XJ
Barcode
Brand
Dewalt
Technical - Main
Battery Voltage (V)
18V
Dimensions
Product Weight (Net Weight)
2.5kg
Features
Standard Inclusions
Bare Tool Only (No Battery / Charger)
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
3.15kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included