SP Tools Custom Series 201Pce Metric Tool Kit With EVA Foam Trays SP50120X
SP ToolsSKU: 50417419
Price:
Stock:
Order In
Description
TAKE A VIRTUAL TOUR OF THIS TOOL KIT
TOOLS INCLUDED IN THIS TOOL KIT
1/4”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 6pt - 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 & 13mm
  • 6pt Deep - 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 & 13mm
  • 45T Ratchet, Flex Handle & Universal Joint
  • Extension Bars - 50 & 150mm
3/8”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 & 22mm
  • 12pt Deep - 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 & 19mm
  • Spark Plug Sockets - 16 & 21mm
  • Extension Bars - 75 & 150mm
  • Adaptors - 3/8Fx1/4M & 3/8Fx1/2M
1/2”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 & 32mm
  • Extension Bars - 75 & 125mm
  • Adaptor - 1/2Fx3/8M
SPANNERS
  • Quad Drive Spanners - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 & 24mm
  • Flare Nut Spanners - 10x11mm, 12x13mm, 14x17mm & 19x22mm
TOOLS
  • Screwdrivers - 3.0x75, 5.5x100, 6.5x38, 6.5x100, 6.5x150 & 8.0x150mm
  • Screwdrivers - #0x75, #1x75, #2x38, #2x100, #2x150 & #3x150mm
  • Ratchet Driver Bit Set - 31pc
  • Hex Keys - 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 & 10mm
  • Hex Keys - 1/16, 5/64, 3/32, 1/8, 5/32, 3/16, 1/4, 5/16 & 3/8”
  • Torx Keys -T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40, T45 & T50
  • Pliers - Combination, Long Nose, Multigrips & Locking
  • Cutters - Diagonal
  • Adjustable Wrench
  • Hammer - Ball Pein
  • Pin Punch Set - 7pc
  • Pick Set - 4pc
  • Tape Measure
  • Custom Series Tool Box - 7 Drawer
CUSTOM SERIES TOOL BOX - DEEP DEPTH - 7 DRAWER
  • Heavy-duty, high-quality steel box frame and drawer construction
  • Dual gas strut lid stays ensures lid stays open
  • Heavy duty 28 ball bearing drawer slides with full drawer extension
  • Internal locking system keeps your tools secure with one turn of the key
  • UV stabilised double powder coating - resists scratching and fading
TOOL BOX DIMENSIONS: (mm)
  • 668w x 445d x 465h
DRAWER DIMENSIONS: (mm)
  • 3x Drawers: 160w x 405d x 40h
  • 2x Drawers: 570w x 405d x 40h
  • 2x Drawers: 570w x 405d x 70h
*Images are for illustration purposes only, contents may vary
Additional Information
Model
Type
Tool Chest (with Tools)
SKU
Part Number
SP50120X
Barcode
Brand
SP Tools
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
70kg
Shipping Notes
Shipping Notes
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.