Unimig Drive Roller 40/28 V Steel 1.2/1.4Mm 1.2-1.4V40/28
UnimigSKU: 50429916
Price:
Stock:
Order In
Description
Suitable for compatible UNIMIG machines, the 40/28 MIG Drive Rollers have a 40mm outer diameter and a 28mm inner diameter.
Additional Information
Model
Type
Machines
SKU
Part Number
1.2-1.4V40/28
Brand
Unimig
Dimensions
Product Length
65mm
Product Width
145mm
Product Height
10mm
Country of Origin
Manufactured in
China
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Length
6.5cm
Shipping Width
14.5cm
Shipping Height
1cm
Shipping Weight (Gross)
0kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.