12V Cross + 4 Point Laser (Tool Only) M12C4PLA0C by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8730744
Price:
Stock:
Order In
Description
Features
  • All Day Runtime - 9+ Hours
  • Brightest Green Laser Optimized for Distance
  • Micro Control - Pivots on Point
  • Vertical & horizontal lines plus 4-points to level, align, plumb and square.
  • 38 Meter Working Range
  • 50 Meters Range with Detector
  • Accuracy: ± 3.18 mm over 10 m​
  • Amplified Rare Earth Magnets - Will Not Slide on Steel Studs
  • 210 Degree Horizontal Fan Angle, 165 Degree Vertical Fan Angle
  • 50mm Plumb Point Access
  • Self Leveling: +/- 4° Tilt
  • IP54 Rated: Water and Dust Resistant
  • 1m Impact Resistance
  • 1/4 - 20 & 5/8-11 Thread Mount
  • 3 Year Tool Warranty
Specifications:-
  • IP Ratings: IP54​
  • Number of Beams: Vertical & horizontal lines plus 4-points to level, align, plumb and square
  • Self-Levelling: ± 4° Tilt​
  • Accuracy: ± 3.18mm over 10m​
  • Impact Resistant: 1m
  • Working Range: 38m
  • Range with Detector: 50m
  • Thread Mount: 1/4"-20, 5/8"-11​
Includes:-
  • (1) M12™ Cross + 4 Points Laser [M12C4PLA0C]
  • (1) Carrying Case
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Cross Line Laser
SKU
Part Number
M12C4PLA0C
Barcode
Brand
Milwaukee
Technical - Main
Accuracy
± 3.18 mm over 10 m​
Water Protection Rating
Water Protection Rating
IP54
Dimensions
Product Length
149mm
Product Width
81mm
Product Height
170mm
Warranty
Warranty (Australia)
Warranty (Australia)
3 Years
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
3.8kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included