Milwaukee 18V FUEL™ Compact Pipe Threader W/ ONE-KEY™ Bare (Tool Only) M18FPT1140C
MilwaukeeSKU: 8730815
Price:
Stock:
Order In
Description
The M18 FUEL™ Compact Pipe Threader w/ ONE-KEY™ gives you the power to thread up to 1-1/4” (32mm) stainless steel, rigid metal conduit (RMC), black iron pipe and more. The compact pipe threader offers the industry’s most controlled threading experience, featuring AUTOSTOP™ technology that senses severe kickback and automatically shuts off the tool. Our compact threader features a locking die head interface to prevent die head ejection and side grip to eliminate the need to contact the spinning die head when starting threads. Compatible with our ONE-KEY™ Technology that wirelessly connects to a smartphone to track the tool's location, manage it in inventory, and lock the tool out for added security and protection to your investment.
Features:
  • Threads Pipe from 1/8" up to 1 1/4"
  • 4.8 kg - Up to 40% lighter solution
  • Side Grip Thread starts mean no engagement with spinning Die head
  • Autostop: Senses Kickback & shuts off tool automatically
  • One Key Enabled - Track and Manage
Specifications:
  • No Load RPM: 0 - 35
  • Capacity: 1/8" - 1-1/4" (3.2mm - 31.8mm)
  • Autostop: Yes
  • Die Head Retention Lock: Yes
Includes:
  • (1) M18 FUEL™ Compact Pipe Threader w/ ONE-KEY™ [M18FPT114]
  • (1) Threading Support Arm
  • (1) Carry Case
  • (Not Included) Battery & Charger
Resources:
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Pipe Threader
SKU
Part Number
M18FPT1140C
Barcode
Brand
Milwaukee
Dimensions
Product Length
500mm
Product Width
84mm
Product Height
208mm
Product Weight (Net Weight)
5.3kg
Features
Standard Inclusions
(Not included) Battery and charger
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Length
720mm
Shipping Width
210mm
Shipping Height
560mm
Shipping Weight (Gross)
15.3kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included