18V 1/4" FUEL™ Braking Die Grinder with Slide Switch Bare (Tool Only) M18FDGRB0 by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8731318
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
In stock (2 units), ready to be shipped
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
The M18 FUEL™ 1/4" Braking Die Grinder with Slide Switch delivers corded performance allowing users to remove up to 305mm of weld bead per charge on a M18B5. Equipped with RAPIDSTOP™ technology that provides braking in under 2 seconds, the M18 FUEL™ 1/4" Braking Die Grinder with Slide Switch enhances safety while maximising productivity. The POWERSTATE™ brushless motor delivers 27,000 RPM and maximum power to allow users to maintain grinding power while in the tight spaces. The cordless braking die grinder has up to 55mm accessory compatibility for surface prep applications and material removal while featuring REDLINK PLUS™ Intelligence, an advanced system of cordless power tool electronics, for maximum performance and tool life.
Features:
  • Max RPM of 27,000
  • Slide switch for less user fatigue
  • Collet sizes: 6.35mm (1/4”) / 6mm / 8mm
  • Up to 305mm of weld bead removed with M18B5
  • Allows user to push harder and remove material faster for increased user productivity
  • RAPIDSTOP™ break stops common cutting, grinding and flap wheels in less than 2 seconds
Specifications:
  • Max RPM: 27,000
  • Collet Diameter: 6.35mm (1/4"), 6mm, 8mm
  • Rapid Stop Brake: Yes
  • Switch Type: Slide
Includes:
  • (1) M18 FUEL™ 1/4" Braking Die Grinder with Slide Switch [M18FDGRB]
  • (1) 6.35mm (1/4"), 6mm and 8mm Collets
  • (1) 17mm Wrench
  • (Not Included) Battery & Charger
Additional Information
Warranty Information
What's Included