Makita 12V Max Mobile Impact Driver Kit TD110DSAE
MakitaSKU: 500215
Price:
Stock:
Order In
Description
Features
  • Includes 2 x 2.0Ah fuel gauge battery, rapid charger and a case
  • High rotation 2,600rpm no load speed
  • Powerful 110Nm of impacting performance
  • Battery protection circuit
  • Ultra compact design at 1.2kg in weight with 4.0Ah battery
Specifications
Drive Shank
6.35mm (1/4”) Hex
Impact Rate
Hard: 0 - 3,900ipm / Soft: 0 - 1,600ipm
Max. capacities high tensile bolt
M5-M12
Max. capacities standard bolt
M5-M14
Max. tightening torque
135Nm
No Load Speed
Hard: 0 - 3,000rpm / Soft: 0 - 1,300rpm
Skin weight
0.73kg
Voltage
12V Max
Weight (with battery)
1.1kg
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Impact Driver
SKU
500215
Part Number
TD110DSAE
Barcode
Brand
Makita
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
4.48kg
Shipping Notes
Shipping Notes
This product is classified as 'Dangerous Goods' and generally does not qualify for FREE SHIPPING.
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included