Milwaukee M18 FUEL™ 184mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw (Tool Only) M18FCSRH6620
MilwaukeeSKU: 87436289
Description
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 184 mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw is designed to meet the needs of the professional carpenter, remodeler and general contractor. The Rear Handle Circular Saw generates maximum power and provides users with fast cutting. When paired with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12), users will be able to make up to 750 cuts in Rip double stacked 19mm OSB for maximum productivity in demanding applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor provides 6,000 RPM and high speeds under load. REDLINK™ PLUS Intelligence ensures users achieve maximum tool performance and protects the saw from overload, overheating and over discharge. Optimised for M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) (not included), the tool is compatible with all M18™ batteries. This Rear Handle Circular Saw also comes with a 184mm 24T Framing Blade (4932471297), designed to maximise life and cutting efficiencies to improve user productivity. The lightweight and compact design, paired with premium ergonomics, makes this saw perfect for all-day use on the job site. For added productivity, this Rear Handle Circular Saw contains positive bevel detents and depth detents. A multi-sized rafter hook allows users to store the saw on different materials between cuts. Additionally, this Rear Handle Circular Saw has an electric blade brake that brings the blade to a quick stop on the release of the trigger, an integrated LED work light, and all magnesium guards and shoe that keep users productive and provide the durability required to handle tough job site conditions.
Features
  • Up to 750 Cuts per Charge with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) * Rip double stacked 19mm OSB
  • Lightweight and Less Fatigue- Over 0.7 kg Lighter Weight than the Previous Generation
  • 6,000 RPM to complete demanding cuts in jobsite materials
  • Depth of Cut at: 90° = 68 mm & 45° = 50.5 mm
  • Trigger Lock-Off
  • Up to 53° bevel capacity
  • Improved lower blade guard design
  • Rotational dust port and included vac adaptor
  • Integrated LED light for workspace visibility and accuracy
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • Electric blade brake brings blade to a stop quickly upon release of the trigger
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • No Load RPM: 6,000
  • LED Light: Yes
  • Maximum Bevel Capacity: 53°
  • Arbor Size: 30 mm
  • Length: 460 mm
  • Weight: 3.8kg (Tool Only)
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Cut Line Blower: Yes
  • Blade Size: 184 mm (7-1/4")
  • Blade Side: Left
  • Cut Depth: 90° - 68 mm | 45° - 50.5 mm
Inclusions
  • M18 FUEL™ 184 mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw (Tool Only) - M18FCSRH6620
  • 184mm 24T Framing Blade - 4932471297
  • Dust Plug
  • Blade
  • Blade Wrench
Battery and charger not included.
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Circular Saw
SKU
Part Number
M18FCSRH6620
Barcode
Brand
Milwaukee
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
4.48kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included