18V FUEL™ 13mm Drill / Driver Bare (Tool Only) M18FDD30 by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8730726
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
In stock (2 units), ready to be shipped
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
The M18 FUEL™ 13mm Drill Driver delivers the capability to drill large holes at high speed into the densest materials. The cordless drill is a compact design and solution, featuring AutoStop™ Control Mode for Enhanced Safety. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers the most power under load to complete 2-9/16" Self-Feed holes in dense woods for increased productivity. At only 175 mm in length, it provides maximum access and maneuverability in tight spaces. The AutoStop™ Control Mode offers enhanced safety for the operator by preventing over-rotation in a bind-up. The REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protection from overloads, heating, and over-discharge whilst the all metal ratcheting chuck provides increased grip strength, durability, and corrosion resistance.
Features:-
  • POWERSTATE™ Brushless Motor delivers 158 Nm of Max Torque with 2,100 RPM
  • Shorter length compared to the previous generation (175mm vs. 173mm), allowing users to drill in tighter spaces​
Includes:-
  • (1) M18 FUEL™ 13mm Drill/Driver [M18FDD3]
  • (1) Bit Holder
  • (1) Side Handle
  • (1) Belt Clip
  • (Not Included) Batteries & Charger
Additional Information
Warranty Information
What's Included