Metabo 18V Hammer Drill Bare (Tool Only) SB18LTX-3BLI (602356840)
MetaboSKU: 8723200
1 review
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Features:
  • Brushless 3-speed hammer drill with maximum power for demanding applications
  • Selectable "impuls" mode for removal of stubborn screws and for spot-drilling on smooth surfaces
  • Precision Stop: electronic torque control with increased precision for precise, delicate working
  • High-performance impact mechanism for optimum drilling performance
  • Spindle with hexagonal recess for screwdriver bits for working without chuck
  • Collar (Ø 43 mm) for versatile use
  • Integrated working light to illuminate the contact area
  • Robust die cast aluminium gear housing for optimum heat dissipation and long service life
  • With handy belt hook and bit case which can be fixed either on the right or left side
  • Battery packs with capacity display for checking the charge status
Specifications:
  • Maximum torque - soft: 60 Nm / 531 in-lbs
  • Pulse torque: 65 Nm / 48 ft. lbs
  • Maximum torque, hard: 120 Nm / 1062 in-lbs
  • Adjustable torque: 1 - 20 Nm // 9 - 177 in-lbs
  • Drill-Ø masonry: 16 mm / 5/8 "
  • Drill Ø steel: 13 mm / 1/2 "
  • Drill-Ø soft wood: 65 mm / 2 1/2 "
  • No-load speed: 0 - 500 / 0 - 2050 / 0 - 3800 rpm
  • Maximum impact rate: 32300 bpm
  • Chuck capacity: 1.5 - 13 mm // 1/16 - 1/2 "
Vibration:
  • Drilling in metal: 3.8 m/s ²
  • Uncertainty of measurement K: 1.5 m/s ²
  • Impact drilling concrete: 17.7 m/s ²
Noise emission:
  • Sound pressure level: 71 dB(A)
  • Sound power level (LwA): 82 dB(A)
  • Uncertainty of measurement K: 3 dB(A)
Scope of Delivery:
  • Futuro Plus keyless chuck with metal sleeve
  • Side handle
  • Belt hook and bit case
  • MetaLoc case insert
  • Without battery pack, without charger
Additional Information
Warranty Information
What's Included