Metabo 18V Cordless Trim Router FMV18LTXBL8 601742850
Save 9%
MetaboSKU: 87435304
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
In stock (4 units), ready to be shipped
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Features
  • Powerful Brushless motor for excellent cutting speed in wood and woodlike materials
  • Precise, stepless depth adjustment and fixing of the motor unit using rack jacks
  • Variable speed control for speeds adapted to the materials for any application
  • Transparent baseplate for maximum view of the router bit and workpiece
  • Hardened and ground interchangeable collet chuck for precise concentricity of router bits
  • Spindle lock for easy router bit change
  • Restart protection: prevents unintentional start-up after power supply interruption
  • Overload protection: protects the motor from overheating
Specifications
  • Battery voltage: 18 V
  • Maximum stroke height: 40 mm / 1 9/16 "
  • No-load speed: 4800 - 29000 rpm
  • Collet chuck bore: 6 / 8 mm
  • Weight without battery pack: 1 kg
  • Weight with battery pack: 1.6 kg
  • Sound pressure level: 81 dB(A)
  • Sound power level (LwA): 89 dB(A)
  • Uncertainty of measurement K: 3 dB(A)
Inclusions
  • Suction Adapter
  • Parallel Guide / Rip Fence
  • Roller guide
  • Template Follower
  • Collet 8 mm
  • Collet 6 mm
  • Open-jawed spanner
Battery and charger not included.
Additional Information
Warranty Information
What's Included