Milwaukee 18V Bluetooth Jobsite Radio DAB+ Bare (Tool Only) M18JSRDAB20
MilwaukeeSKU: 87434034
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Re-stocking soon
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
The M18™ Bluetooth Jobsite Radio DAB+ features dual 3.5” woofers and 2 high range tweeters to provide a balanced sound experience. Bluetooth® 5.0 provides up to 35 metres of range to keep you connected. Equipped with AM/FM and Digital radio (DAB+) capabilities with 27 presets, tune in wherever the job takes you (Australia Only). Built-in equalizer settings allow you to customize the bass and treble to your preferred sound. With a sturdy design, the Bluetooth Jobsite Radio is built for the jobsite, offering up to 13 hours of runtime at MAX volume on an M18™ REDLITHIUM™ 5.0Ah battery (M18B5). The durable design and metal grille withstands demanding jobsite environments and delivers water, dust, and impact resistance. Charge up personal devices with USB-C 3.0A device charging. Power the radio with any M18™ battery or the provided AC Adapter for complete versatility. The M18™ Bluetooth Jobsite Radio delivers clear and balanced sound that is built for the jobsite.
Features
  • Built-in equalizer settings allow you to customize the bass and treble to your preferred sound.
  • Equipped with AM/FM and Digital radio (DAB+) capabilities with 27 presets.
  • Power the radio with any M18™ battery or the provided AC Adapter for maximum versatility.
  • Bluetooth® 5.0 provides up to 35 metres of range.
Resources
  • Modes: AM/FM & DAB+ Radio(AUS Only)
  • Runtime: 13 Hours at MAX Volume on M18B5 | 35 Hours at 40% Volume on M18B5
  • Station Presets: 27 (DAB+ 9, FM 9 and AM 9)
  • Dual-Power: Battery and AC Powered
  • Charging Point: USB-C 3.0Ah
Includes
  • (1) M18™ Bluetooth Jobsite Radio (M18 JSRDAB2)
  • (2) AAA Batteries
  • (1) AC Adapter
  • (Not Included) Battery and Charger
Additional Information
Warranty Information
What's Included