18V 2 x 5.5Ah Impact Wrench Kit - AU60240201 by Metabo
MetaboSKU: 8729300
Description
METABO 18V 3/4" Impact Wrench Skin 602402850
  • 12 speed adjustments - Adjustable for up to 10 different speed levels
  • 1750Nm Operating Torque 2100Nm Nut Busting Torque
  • LED Light
  • Drop secure hook
METABO 18V 5.5Ah LIHD Battery Pack 625368000
  • Patented "AIR COOLED" charging technology
  • Permanent Electronic Single Cell Protection (ESCP) when charging, for particularly long life.
  • Processor-controlled charge and discharge management
  • Capacity display with almost no self-discharge
  • One battery pack for everything. 100% compatibility with all 18 V machines and chargers of the CAS partners: www.cordless-alliance-system.com
METABO 12-36V Air Cooled Battery Charger ASC55 627047000
  • Monitored charging with microcontroller
  • Battery diagnosis
  • Charge time approximately 30 minutes at 1.5 Ah
  • "AIR COOLED" function
  • For charging all Li-Power Compact, Li-Power Plus, Li-Power Extreme battery packs
  • For charging all Li-Ion and LiHD slide-on battery packs (12 V - 36 V) with adapted battery pack charging current
Specifications
  • Battery voltage: 12 - 36 V
  • Mains voltage: 220 - 240 V
  • Mains frequency: 50 - 60 Hz
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Impact Wrench
SKU
Part Number
AU60240201
Barcode
Brand
Metabo
Country of Origin
Manufactured in
United States
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
6kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included