30m Non-Conductive Replacement Cartridge 48445195 suit M18FPFT30-0 by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8728035
Description
  • Completes tough runs up to 30 m
  • Less muscle effort reduces user fatigue
  • Tape automatically retracts into cartridge for a clean job site
  • Proprietary cartridge design for smooth feeding and retracting
Specifications:
  • Pulling Capacity: (4) 5.3 mm ² (#10) Wires
  • Replacement Cartridge: Yes
Resources:
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Replacement Fish Tape Cartridge
SKU
Part Number
Barcode
Brand
Milwaukee
Size
30m
Technical - Main
Battery Voltage (V)
18V
Dimensions
Product Length
335mm
Product Width
142mm
Product Height
450mm
Product Weight (Net Weight)
3.1kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.