52mm Dry Core Drill Bit OX-PDC-052 by Ox
OxSKU: 8714225
Description
Features:-
  • Universal Dry Core Drilling Bits For Brick And Block
  • High Grade Steel Construction For Longer Life
  • Slotted Core Design For Dust Clearance And Efficient Core Removal
  • High Concentration Self Sharpening Diamond Segment
  • 32mm - 127mm
Additional Information
Model
Type
Core Drill Bit
SKU
Part Number
OX-PDC-052
Barcode
Brand
Ox
Size
52mm
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included