9.9mm PEX Expander Head w/ RAPID SEAL™ FPXPH99I14 by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 87433959
Description
Features
  • Compatible with M12 FUEL™ UPONOR™ Q&E Expansion Tool [M12FPXP0C]
  • Precision engineered for accurate expansions
  • Made from high strength steel
  • Colour coded rings for easy size recognition
Specifications
  • HEAD TYPE: RAPID SEAL™
  • PIPE DIAMETER: 9.9mm
  • PIPE PRESSURE: 6 Bar
  • PIPE WALL THICKNESS: 1.1mm
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Expander Head
SKU
Part Number
FPXPH99I14
Barcode
Brand
Milwaukee
Warranty
Warranty (Australia)
Warranty (Australia)
3 Months
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
0.4kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included