Bench Grinder 240V, 900W, 250mm - TM400-250 by ITM
ITMSKU: 5041466
Description
FEATURES
Powerful 900W induction motor.
25mm width grinding wheels with 36 & 60 grit for fast removal of material.
Cast iron body and base for long lasting performance.
Vibration absorbing pads on base for smoother operation.
Capacitor Start-Run motor for maximum performance.
Fully adjustable tool rests for ease of use and maximum user control.
Large eye shields for increased user safety.
SPECIFICATIONS
Motor Power: 900W
Speed: 2980RPM
Wheel Size: 250mm x 25mm
Spindle Thread: M16 x 2mm
Weight: 32kg
          Additional Information
          Model
          Type
          Bench Grinder
          SKU
          Part Number
          TM400-250
          Barcode
          Brand
          ITM
          See Notes
          Packaging + Shipping
          Shipping Weight (Gross)
          0kg
          Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
          What's Included