Bolt Cutter Solid Forged Professional 14"- EC-EFBC14 by Eclipse
EclipseSKU: 8711273
Description
FEATURES
Brand ECLIPSE
Specifications Length 14" (355mm)
Features & Benefits Precision Machined Drop Forged Jaws
Adjustable Arms
Solid Forged Handles for Maximum Force Between the Jaws
Non Slip Comfort Soft Grips
Built in Stops for Added Safety
Cutting Capacity 3/16" (5mm)
Additional Information
Model
Type
Bolt Cutter
SKU
Part Number
EC-EFBC14
Barcode
Brand
Eclipse
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included