SP ToolsSKU: 5014772
Description
TOOLS INCLUDED IN THIS TOOL KIT
1/4”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 & 13mm
  • 12pt - 3/16, 7/32, 1/4, 9/32, 5/16, 11/32, 3/8, 7/16 & 1/2”
  • Deep 6pt - 3/16, 7/32, 1/4, 9/32, 5/16, 11/32, 3/8, 7/16 & 1/2”
  • Torx - T10, T15, T20 & T25
  • Inhex - 3, 4, 5 & 6mm, 1/8, 5/32, 3/16, 7/32 & 1/4”
  • 45T Ratchet, Flex Handle & Universal Joint
  • Extension Bars - 50 & 150mm
3/8”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 & 22mm
  • 12pt - 1/4, 5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16, 3/4, 13/16 & 7/8”
  • Deep 12pt - 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 & 19mm
  • Deep 12pt - 5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16 & 3/4”
  • Torx - T27, T30, T40, T45, T50 & T55
  • Inhex - 6, 7, 8, 9 & 10mm, 3/16, 7/32, 1/4, 5/16 & 3/8”
  • Spark Plug Sockets - 5/8 & 13/16”
  • Extension Bars - 75 & 150mm
  • Adaptors - 3/8Fx1/4M (x2) & 3/8Fx1/2M
1/2”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 & 32mm
  • Extension Bars - 75 & 125mm
  • Adaptor - 1/2Fx3/8M
SPANNERS
  • Quad Drive Combination Spanners - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 30 & 32mm
  • Flare Nut Spanners - 10x11, 12x13, 14x17 & 19x22mm
  • Flare Nut Spanners - 3/8x7/16, 1/2x9/16, 5/8x11/16 & 3/4x7/8”
  • Double Ring Spanners - 8x10, 12x14, 13x15, 16x18, 17x19 & 22x24mm
  • Double Ring Spanners - 3/8x5/16, 1/2x7/16, 5/8x9/16 & 3/4x11/16”
TOOLS
  • Screwdrivers - 3.0x75, 5.5x100, 6.5x38, 6.5x100, 6.5x150 & 8.0x150mm
  • Screwdrivers - #0x75, #1x75, #2x38, #2x100, #2x150 & #3x150mm
  • Precision Screwdrivers - 2.0x50, 2.5x50, 3.0x50, #0x50, #00x50 & #000x50mm
  • Ratchet Driver Bit Set - 31pc
  • Hex Keys - 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 & 10mm
  • Hex Keys - 1/16, 5/64, 3/32, 1/8, 5/32, 3/16, 1/4, 5/16 & 3/8”
  • Torx Keys - T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40 & T50
  • Pliers - Combination, Long Nose, Multigrip & Locking
  • Circlip Pliers Set - 4pc
  • Cutters - Diagonal
  • Adjustable Wrenches - 2pc
  • Hammers - Ball Pein 16oz & 24oz, Soft/Hard Head - 40mm
  • Pin Punch & Chisel Set - 10pc
  • Pry Bar Set - Go-Through - 4pc
  • Pick Set - 4pc
  • Tape Measure
  • Hacksaw
  • Knife
  • Drawer Organiser Trays - 6pc
  • Custom Series Tool Box - 8 Drawer
  • Custom Series Roller Cabinet - 7 Drawer
                Additional Information
                Model
                Type
                Tool Kit
                SKU
                Part Number
                SP50110X
                Barcode
                Brand
                SP Tools
                Technical - Main
                Material
                Chrome Plated Steel
                See Notes
                Packaging + Shipping
                Shipping Weight (Gross)
                45.48kg
                Shipping Notes
                Shipping Notes
                Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.