Makita 18V Brushless Rebar Tying Tool Bare Skin DTR180ZKX1
MakitaSKU: 5011611
Description
Features
  • Suits D10 x D10 - (D13 x 2) x (D13 x 2) rebar
  • Compatible with Makita 0.8mm annealed wire reels
  • 6 Stages of tying strength
  • Continuous actual mode for efficient continuous tying
  • XPT technology that protects against dust & moisture
  • *Uses a secondary brushed motor
Specification
Tie wire
0.8mm
Applicable bars
D10 x D10 - (D13 x 2) x (D13 x 2)
Vibration
2.5 m/s²
Noise
78 dB
Overall length
304mm
Skin weight
2.0kg
Weight (with battery)
2.6kg (BL1860B)
Voltage
18V
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Rebar Tying Tool
SKU
Part Number
DTR180ZKX1
Barcode
Brand
Makita
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
0kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included