Mumme 1800mm x 30mm Crowbar - Hexagon w Collar 5CBC180030
MummeSKU: 87433091
Description
Features:
  • Used for digging holes, breaking up rocks and concrete
  • Accurately ground and sharpened point end is ideal for breaking up rock
  • Through usage on abrasive surfaces the diamond end angle sharpens itself over time
  • Welded safety collar prevents product falling through mesh and scaffold
  • Hexagon profile for greater control
    Additional Information
    Model
    Type
    Wrecking Bar / Crowbar
    SKU
    Part Number
    5CBC180030
    Barcode
    Brand
    Mumme
    Size
    1800 x 25mm
    See Notes
    Packaging + Shipping
    Shipping Weight (Gross)
    10.62kg
    Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
    What's Included