Spill Kit 120LT General Purpose Economy ESKGP120 by Paramount Safety
ParamountSKU: 87433045
Description
  • General Purpose Spill Kit colour coded grey for universal liquid spill absorption.
  • Ideal for all liquid spills with the exception of aggressive acids or alkalis.
  • Includes the following:
  • 2 x General Purpose Floor Sweeps 30L
  • 2 x Grey General Purpose Boom 1.2m
  • 2 x Grey General Purpose Pillow 420g
  • 1 x Dust Pan and Brush Set
  • 3 x Grey General Purpose Absorbent Pad 300gsm - 10 pack
  • 5 x Contaminated Waste Bags - 900x600mm
  • 2 x Pairs Green Nitrile Gloves XL
Additional Information
Model
Type
Safety Spill Kit
SKU
Part Number
ESKGP120
Brand
Paramount
Dimensions
Product Length
560mm
Product Width
480mm
Product Height
930mm
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Length
560mm
Shipping Width
480mm
Shipping Height
930mm
Shipping Weight (Gross)
18kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.