50mm Depth Maxi-Cut Annular Cutters - MAX50-100B by ITM
ITMSKU: 8720347
Price:
Stock:
Order In
Description
The tungsten carbide cutting teeth can also be sharpened and replaced.
Diameter: 100mm
Depth of Cut: 50mm
Pilot Pin Diameter: 8mm
Shank Diameter: 1-1/4" (31.75mm)
Pilot Pin To Suit - SP18050<
          Additional Information
          Model
          Type
          Annular Cutter
          SKU
          Part Number
          MAX50-100B
          Brand
          ITM
          Warranty
          Warranty (Important for International Customers)
          See Notes
          Packaging + Shipping
          Shipping Weight (Gross)
          0kg
          Product Specification Disclaimer
          See Notes
          Comparable Products Disclaimer
          Comparable Products Disclaimer
          Electrical Specifications (Important for International Customers)
          Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
          What's Included