52mm Dry Core Drill Bit OX-PDC-052 by Ox
OxSKU: 8714225
Price:
Stock:
Order In
Description
Features:-
  • Universal Dry Core Drilling Bits For Brick And Block
  • High Grade Steel Construction For Longer Life
  • Slotted Core Design For Dust Clearance And Efficient Core Removal
  • High Concentration Self Sharpening Diamond Segment
  • 32mm - 127mm
Additional Information
Model
Type
Core Drill Bit
SKU
Part Number
OX-PDC-052
Barcode
Brand
Ox
Size
52mm
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included