600mm (24") Spring Joint Divider Caliper PRSCD600 by Intech
IntechSKU: 8714430
Price:
Stock:
Order In
Description
Features:-
  • Manufactured from fabricated steel
  • Spring joint for precision settings
  • Large bearing surface on fulcrum stud prevents side deflection of legs
  • Divider points are hardened for increased wear resistance
Additional Information
Model
Type
Spring Joint Divider Caliper
SKU
Part Number
PRSCD600
Barcode
Brand
Intech
Size
600mm (24")
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included