F-Clamps with Rubberised Handle - 420SH-120-250 by Bahco
BahcoSKU: 36137
Price:
Stock:
Order In
Description
Product Details
  • Specially designed handle for heavy-duty use and soft feel
  • Capacity 50 mm to 175 mm
  • Tough and weather-resistant
  • High quality plastic caps for protection of clamped pieces
  • Flag in a resistant plastic to include product data
Additional Information
Model
Type
F Clamp
SKU
36137
Part Number
420SH-120-250
Barcode
Brand
Bahco
Warranty
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.