Milwaukee M18 FUEL™ 16mm SDS Plus Rotary Hammer Skin M18FHAC160
MilwaukeeSKU: 87436580
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
M18 FUEL™ 16mm SDS Plus Rotary Hammer delivers unmatched performance and productivity within a compact solution. It is designed to achieve fast drilling in its 18V class, with a lightweight and compact design. It can complete up to (89) 6 x 50mm holes per charge using an M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ 3.0Ah Battery. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers 1.7J of impact energy, 1,400 RPM, and 5,100 BPM, enhancing portable productivity. REDLINK™ PLUS Intelligence tool technology ensures maximum performance and protects it from overload, overheating and overdischarge. For enhanced safety, the Rotary Hammer includes an AVS Anti-Vibration System for maximum comfort and AUTOSTOP™ Enhanced Kickback Control to prevent over-rotation. For maximum versatility, it features a 3-mode operation – Rotary Hammer, Drill Only and Hammer Only for light material removal. Equipped with shadowless lighting for increased visibility and a hang hook for functional storage and convenience, this Rotary Hammer takes portable productivity to the next level. A Dedicated Dust Extractor (M18FDDEC16) is also available (sold separately), which is powered by the Rotary Hammer once connected.
Features
  • Versatile, compact design and fast drilling in 18V compact class
  • Up to (89) 6mm x 50mm holes per charge using M18HB3 (HIGH OUTPUT™ optimised)
  • 3 Modes: Rotary Hammer, Rotary Only, Hammer Only for light material removal
  • Anti-Vibration System (AVS) for maximum user comfort
  • AUTOSTOP™ Kickback Control senses bind-up and prevents over-rotation
  • Integrated hang hook for functional storage and convenience
  • Shadowless lighting provides increased visibility
  • Compatible with M18 FUEL™ HAMMERVAC™ 16mm Dedicated Dust Extractor (M18FDDEC160)
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • RPM: 1,400
  • BPM: 5,100
  • Impact Energy: 1.7 J
  • Vibration Reduction: Yes
  • Kickback Protection: Yes
  • Length: 264mm
  • Weight: 1.7kg
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Maximum Capacity: 16mm (5/8")
Inclusions
  • M18 FUEL™ 16mm SDS Plus Rotary Hammer Skin
  • Side Handle with Depth Gauge
Battery and charger not included.
Additional Information
Warranty Information
What's Included