Multitool PO362 Attachment on TM400-200 200mm (8") Industrial Bench Grinder PO362-200 by ITM
ITMSKU: 9000522
No reviews
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Combine the robust TM400-200 ITM 200mm Bench Grinder with one of Australia's leading belt grinding attachments PO362. TM400-200:
  • Powerful 600W Induction Motor.
  • 25mm width grinding wheels
  • Cast iron body and base for long lasting performance.
  • Vibration absorbing pads on base for smoother running.
  • Capacitor Start-Run motor for maximum performance.
  • Heavy Duty tool rests for maximum user control.
  • Large eyes shield for increased user safety.
  • EFFICIENCY - Superior performance and a user friendly, toolless belt change in under 5 seconds.
  • VERSATILITY - Grinding, sanding or polishing in 4 positions on rubber contact wheel, platen, disc or free strapping. The unit can also be swivelled vertically or any position in between.
  • 3 YEAR WARRANTY - Against faulty materials and workmanship, even when used commercially.
Specifications:
  • 36" x 2" (915 x 50mm) belt - 100 Grit
  • 7" (178mm) diameter disc - 120 Grit
  • 3 1/2" (89mm) diameter rubber contact wheel
  • 5 1/2" (140mm) diameter drive wheel
Additional Information
What's Included