Custom Series Tool Kit 218Pce Metric/Sae Bonus EVA Storage Trays - SP50121X by SP Tools
SP ToolsSKU: 5041326
Price:
Stock:
Order In
Description
TOOLS INCLUDED IN THIS TOOL KIT
1/4”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 & 13mm
  • 12pt - 3/16, 7/32, 1/4, 9/32, 5/16, 11/32, 3/8, 7/16 & 1/2”
  • 45T Ratchet, Flex Handle & Universal Joint
  • Extension Bars - 50 & 150mm
3/8”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 & 22mm
  • 12pt - 1/4, 5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16, 3/4, 13/16 & 7/8”
  • Spark Plug Sockets - 5/8 & 13/16”
  • Extension Bars - 75 & 150mm
  • Adaptors - 3/8Fx1/4M & 3/8Fx1/2M
1/2”Dr SOCKETS & ACCESSORIES
  • 12pt - 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 & 32mm
  • Extension Bars - 75 & 125mm
  • Adaptor - 1/2Fx3/8M
SPANNERS
  • Quad Drive Combination Spanners - 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 & 19mm
  • Quad Drive Combination Spanners - 1/4, 5/16, 3/8, 7/16, 1/2, 9/16, 5/8, 11/16, 3/4, 13/16 & 7/8”
TOOLS
  • Screwdrivers - 3.0x75, 5.5x100, 6.5x38, 6.5x100, 6.5x150 & 8.0x150mm
  • Screwdrivers - #0x75, #1x75, #2x38, #2x100, #2x150 & #3x150mm
  • Ratchet Driver Bit Set - 31pc
  • Hex Keys - 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 & 10mm
  • Hex Keys - 1/16, 5/64, 3/32, 1/8, 5/32, 3/16, 1/4, 5/16 & 3/8”
  • Torx Keys -T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40, T45 & T50
  • Pliers - Combination, Long Nose, Multigrips & Locking
  • Cutters - Diagonal
  • Adjustable Wrench
  • Hammer - Ball Pein
  • Pin Punch Set - 7pc
  • Pick Set - 4pc
  • Tape Measure
  • Custom Series Tool Box - 7 Drawer
        Additional Information
        Model
        Type
        Tool Kit
        SKU
        Part Number
        SP50121X
        Barcode
        Brand
        SP Tools
        Technical - Main
        Colour Name
        Black
        Warranty
        Warranty (Important for International Customers)
        See Notes
        Packaging + Shipping
        Shipping Notes
        Shipping Notes
        Product Specification Disclaimer
        See Notes
        Comparable Products Disclaimer
        Comparable Products Disclaimer
        Electrical Specifications (Important for International Customers)
        Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.