125mm 18V Brushless Angle Grinder with Deadman Paddle Switch Bare (Tool Only) M18BLSAG125XPD0 by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 87432457
No reviews
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
Re-stocking soon
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
The M18™ Brushless 125mm (5") Angle Grinder with Deadman Paddle Switch delivers power and runtime while maintaining its compact size. The 11,000 rpm brushless motor has been built and optimised specifically for cutting and surfacing applications. Paired with built-in REDLINK PLUS™ power tool technology and a M18B5 battery, the Brushless Angle Grinder provides efficient power delivery and longer battery life resulting in up to 60 cuts in 12.7mm rebar. The M18™ Brushless 125mm (5") Angle Grinder with Deadman Paddle Switch includes an electronic clutch for kickback protection, as well as overload protection to maximise motor life. With a M14 spindle and tool-free guard adjustments, users will experience faster adjustments and less downtime, while remaining fully compatible with the most common grinder accessories in the market. The compact and lightweight build allows for excellent control and comfort. The Brushless Angle Grinder is built to last with an all-metal gear case, getting the job done every time.
Features:
  • Up to 60 cuts per charge in 12.7mm rebar on a M18B5 battery
  • Tool-Free Guard Adjustment for faster guard installations and adjustments
  • Overload Protection maximises motor life
  • Paddle Switch Design for Increased Comfort and Ease-Of-Use when Operating in Various Positions
Specifications:
  • No Load RPM: 11,000
  • Kickback Prevention: Yes
  • Overload Protection: Yes
  • Electronic Clutch: Yes
  • Tool-Free Accessory Change: Yes
  • Tool Free Guard: Yes
  • Switch Type: Paddle Switch, No-Lock
  • Spindle: M14
Includes:
  • (1) M18™ Brushless 125mm (5") Angle Grinder with Deadman Paddle Switch [M18BLSAG125XPD]
  • (1) T27 Guard
  • (1) T1 Clip On Guard
  • (1) Side Handle
  • (1) Back Flange
  • (1) Flange Nut
Resources:
Additional Information
Warranty Information
What's Included