12V FUEL™ 1/4" Hex Impact Driver Kit M12FID2202C by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8730722
No reviews
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
The M12 FUEL™ 1/4" Hex Impact Driver has Fast Driving Speed, is More Compact, and provides Maximum Workspace Visibility. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers the fast driving speeds in the subcompact class for maximum productivity. Being only 127 mm in length, allows for greater access in tight spaces and overall portability. Tri-LEDs surround the bit accessory with brighter lights and less shadows providing maximum workspace visibility. The REDLINK PLUS™ Intelligence delivers top of the line thermal performance allowing more work to be completed. Get maximum runtime when paired with any M12™ REDLITHIUM™ battery pack.
Features:
  • POWERSTATE™ brushless motor delivers up to 3,600 RPM and 4,000 IPM
  • Shorter length compared to the previous generation (131mm vs. 127mm)
  • Tri-LED lighting illuminates the work surface from multiple angles reducing shadows
Specifications:
  • Peak Torque: 169.5 Nm
  • RPM: 0 - 1,700 / 2,900 / 3,600 / 3,600
  • BPM: 0 - 1,300 / 3,500 / 4,000 / 4,000
  • Drive Control: 4 Mode
  • Single Hand Bit Insertion: Yes
  • Tri-LED: Yes
Includes:
Additional Information
Warranty Information
What's Included