18V 165mm FUEL™ Brushless Track Saw Kit M18FPS55-601B by Milwaukee
MilwaukeeSKU: 8730747
No reviews
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Designed for the professional carpenter and remodeler, the M18 FUEL™ 165mm Track Saw from Milwaukee® delivers the Power to rip solid hardwoods, over 90% dust collection efficiency while providing the portability and precision users demand from a Track Saw. The Powerstate™ Brushless motor provides 6,300 RPM for finish quality and clean cuts. REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating, and over-discharge. The saw features a variable speed dial allowing for setting the speed of your application. The smooth, pivoting plunge motion allows for precision plunge cuts with an accurate depth of cut.
    Features:-
    • Smooth plunging action for easy plunge cuts
    • Variable speed dial for setting blade RPM to your application
    • Adjustable cam system to allows user to dial in track to rail fitment for laser straight cuts
    • Riving knife keeps materials from pinching on blade and reduces kickback
    • Easy slide depth scale allows for quick and accurate adjustments
    • Onboard tool storage for easy blade changes
    • Bevel stops at 22.5, 45 and 48 Degrees
    • Micro adjust depth knob for perfect depth setting
    • Compatible with 47.6mm Vac hoses.
    Includes:-
    Additional Information
    Warranty Information
    What's Included