18V Reciprocating Saw Bare (Tool Only) GSA18V-LICBB (06016A5040) by Bosch
BoschSKU: 8729454
No reviews
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Compact 18V-reciprocating saw with low vibration
  • Handy design and reduction of vibrations for smoother operation
  • Strong motor enables fast progress when sawing
  • Tool-free Bosch SDS system makes changing saw blades fast and easy
Specifications:
  • Cutting depth in wood: 200 mm
  • Cutting depth in metal profiles and metal pipes: 100 mm
  • Stroke lengths: 21 mm
  • Stroke rate (1st gear / 2nd gear): 0 - 3,050 spm
Noise/vibration information:
  • Sound pressure level: 82 dB(A)
  • Sound power level: 93 dB(A)
  • Uncertainty K: 5 dB
Sawing wood:
  • Vibration emission value ah: 8 m/s ²
  • Uncertainty K: 1.5 m/s ²
    Additional Information
    Warranty Information
    What's Included