Bosch 18V Brushless Orbital Sander Bare (Tool Only) GSS18V-13 (06019L0140)
BoschSKU: 934121
Description
Product Highlights
The GSS 18V-13 Professional offers optimal control on larger surfaces. This is achieved through an excellent tool balance, with the centre of gravity close to the workpiece and the superior ergonomics of the palm rest and grip. Its brushless motor and Bosch’s Professional 18V System ensure fast work progress - recommended battery is the ProCORE18V 4.0Ah. It can be easily operated thanks to its intuitive concept and interchangeable sanding plate system.
Equipment & Application
The GSS 18V-13 Professional is intended for basic sanding, in-between sanding, lacquer removal, and finishing surfaces. It is applicable on wood, veneer, lacquer, and filler, as well as mineral and acrylic. It is compatible with the Bosch Click & Clean dust extraction system and the Professional 18V system. Also compatible with AMPShare, the multi-brand battery alliance.
Additional Information
Specifications:
  • Battery voltage: 18.0 V
  • No-load orbital stroke rate*: 12,000 – 20,000 opm
  • Orbit diameter: 1.6 mm
  • Packaging dimensions (width x length x height): 163 x 285 x 138 mm
  • Delta sanding plate w/ hook-and-loop, length: 150 mm
  • Delta sanding plate w/ hook-and-loop, width: 100 mm
  • Sanding plate w/ hook-and-loop & clamp, length: 100 mm
  • Sanding plate w/ hook-and-loop & clamp, width: 110 mm
  • Weight excl. battery*: 1.1 kg
  • No-load speed: 6000 – 10000 rpm
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Orbital Sander
SKU
934121
Part Number
GSS18V-13
Barcode
Brand
Bosch
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
1.1kg
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included