Milwaukee M18 FUEL™ 2 Piece Outdoor Pack M18F2OPC0 **STOCK DUE APRIL 2026**
MilwaukeeSKU: 50427878
No reviews
Price:
Tax included Shipping calculated at checkout
Stock:
Re-stocking soon
Pickup available at Malaga, WA
Usually ready in 24 hours
Description
Includes:
M18 FUEL™ Blower (Tool Only) M18FBLG30
  • Power to clear from 4.5 m to clear leaves, jobsite debris, and clippings in a single pass
  • Maintains high, constant power across full battery discharge
  • Ambidextrous variable speed lock on allows users to set power at any level
  • Reaches full throttle in under one second, boosting productivity and control
  • Low noise for operator comfort across the work day
  • Nozzle attachment compatible for optimised airflow in assorted applications
  • No petrol headaches, pull starts or engine maintenance
  • Optimised for best performance with HIGH OUTPUT™ batteries
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Maximum Air Speed: 0 - 193 KPH
  • Maximum Air Volume: 14.2 m3/min
  • Variable Speed Trigger: Yes
  • Length: 856mm
  • Weight: 2.3kg
  • Warranty: 3 Years
  • Maximum Blowing Force: 12.2 Newtons
  • Noise Rating: 90 dB(A), without Nozzle
  • Ambidextrous Variable Speed Lock On: Yes
M18 FUEL™ 16" (406mm) Chainsaw M18FCHS-0
  • Variable Speed Trigger for full control
  • Automatic oiler for proper chain lubrication and increased productivity
  • Dual-Stud for improved bar and chain retention
  • Onboard storage for scrench
  • 16" Bar and Chain
  • Chain Gauge: 0.043"
  • Chain Pitch: 3/8" Low Profile
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • Type: Cordless
  • RPM: 6,600 RPM
  • Battery: M18™ REDLITHIUM™
  • Bar Length: 16" (406 mm)
  • Chain Gauge: 1.1mm (0.043")
  • Chain Pitch: 9.5mm (3/8") Low Profile
  • Length: 838mm