Milwaukee 18V 125mm FUEL™ ONE-KEY™ Dual-Trigger Braking Grinder W/ Deadman Paddle Switch Bare (Tool Only) M18FSAGES1250
MilwaukeeSKU: 87433834
Price:
Stock:
Order In
Description
The M18 FUEL™ ONE-KEY™ 125mm (5") Dual-Trigger Braking Grinder is the next advancement in angle grinders, providing greater control through dual-trigger activation, permanent side handle, and AUTOSTOP™ kickback control. The M18 FUEL™ ONE-KEY™ 125mm (5") Dual-Trigger Braking Grinder’s dual-trigger activation requires two hands for operation. The permanent side handle provides 15 positions, improving control and accessibility. For the first time on a MILWAUKEE® Grinder, AUTOSTOP™ kickback control helps prevent severe kickback, while RAPIDSTOP™ braking stops most accessories in under 1 second. With a 4-mode variable speed, this grinder delivers greater control in a variety of materials. Compatible with ONE-KEY™, this grinder wirelessly connects to a smartphone to track and manage the tool, providing users with visibility to where tools are across their network of jobs. The POWERSTATE™ Brushless Motor generates maximum power allowing you to complete tough grinding and cutting applications.
Features:
  • RAPIDSTOP™ braking with <1 second accessory braking.
  • Multi-axis kickback protection AUTOSTOP™.
  • 4-mode variable speed (3,500 5,000 6,500 8,500).
  • Non-removable Type 27 Guard.
  • 15 Position handle to suit any position required.
  • Easily adjustable handle with multi-positional capabilities for easy storage and usage.
  • Permanent side handle, which cannot be removed.
Specifications:
  • No Load RPM: 3,500 - 8,500
  • Rapid Stop Brake: Yes
  • Overload Protection: Yes
  • Electronic Clutch: Yes
  • Wheel Diameter: 125mm (5")
  • Switch Type: Dual Paddle, No-Lock
  • One-Key Enabled: Yes, Track and Manage
  • Spindle: M14
  • Variable Speed: 3,500 / 5,000 / 6,500 / 8,500
  • Autostop Kickback Protection: Yes
Includes:
  • (1) M18 FUEL™ ONE-KEY™ 125mm (5") Dual-Trigger Braking Angle Grinder with Deadman Paddle Switch [M18FSAGES1250]
  • (1) T27 Guard
  • (1) T1 Clip On Guard
  • (1) Wrench
  • (1) Back Flange
  • (1) Flange Nut
  • (Not included) Battery & Charger
Additional Information
Warranty Information
Model
Type
Angle Grinder
SKU
Part Number
M18FSAGES1250
Barcode
Brand
Milwaukee
Technical - Main
Battery Voltage (V)
18V
Dimensions
Product Weight (Net Weight)
2.3kg
Warranty
Warranty (Australia)
Warranty (Australia)
5 Years
Warranty (Important for International Customers)
See Notes
Packaging + Shipping
Shipping Weight (Gross)
2.3kg
Product Specification Disclaimer
See Notes
Comparable Products Disclaimer
Comparable Products Disclaimer
Electrical Specifications (Important for International Customers)
Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
What's Included