Mumme 1800mm x 30mm Crowbar - Hexagon w Collar 5CBC180030
MummeSKU: 87433091
Price:
Stock:
Order In
Description
Features:
  • Used for digging holes, breaking up rocks and concrete
  • Accurately ground and sharpened point end is ideal for breaking up rock
  • Through usage on abrasive surfaces the diamond end angle sharpens itself over time
  • Welded safety collar prevents product falling through mesh and scaffold
  • Hexagon profile for greater control
    Additional Information
    Model
    Type
    Wrecking Bar / Crowbar
    SKU
    Part Number
    5CBC180030
    Barcode
    Brand
    Mumme
    Size
    1800 x 25mm
    Warranty
    Warranty (Important for International Customers)
    See Notes
    Packaging + Shipping
    Shipping Weight (Gross)
    10.62kg
    Product Specification Disclaimer
    See Notes
    Comparable Products Disclaimer
    Comparable Products Disclaimer
    Electrical Specifications (Important for International Customers)
    Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.
    What's Included