ITM Petrol Pressure Washer GX390 HONDA Engine 4200PSI 15.1L/Min TM542-4200
ITMSKU: 5041448
Price:
Stock:
Order In
Description
FEATURES
  • High quality genuine Honda GX390 engine – EPA and EMC certified for Australia
  • Renowned Annovi Reverberi pump
  • Puncture proof solid treaded tyres:
  • Heavy duty powder coated frame with non-marking rubber bumper
  • 15mtr steel braided hose
  • 5 Quick connect spray tips
  • 2 year trade warranty
  • 3 year Honda engine warranty
SPECIFICATIONS
  • Engine Horse Power: 13hp
  • Max Pressure: 4200psi (290 Bar)
  • Max Flow Rate: 15.1 L/min
  • Displacement: 389cc
  • Fuel Tank: 6.1Ltr
  • Start Type: Recoil
  • Pump type: AR Triplex Pump
  • Quick connect nozzles: 0°, 15°, 25°, 40°, Soap
            Additional Information
            Model
            Type
            Pressure Washer - Petrol
            SKU
            Part Number
            TM542-4200
            Barcode
            Brand
            ITM
            Warranty
            Warranty (Important for International Customers)
            See Notes
            Packaging + Shipping
            Shipping Weight (Gross)
            0kg
            Product Specification Disclaimer
            See Notes
            Comparable Products Disclaimer
            Comparable Products Disclaimer
            Electrical Specifications (Important for International Customers)
            Electrical Specifications (Important for International Customers)All power tools and machines sold by Beyond Tools are designed to operate on 230V / 50Hz electrical systems as standard in Australia.These products are supplied with Type I Australian power plugs.If you are purchasing from outside Australia, particularly from regions using 110V–120V systems (e.g., USA, Canada), you will require a step-up transformer or region-appropriate model.Please consult a qualified electrician before using voltage converters to ensure safe and correct operation.Disclaimer: Beyond Tools is not responsible for any damage, malfunction, or safety risks resulting from the use of products outside their intended voltage range or with incompatible electrical systems.