The Brighter, Tougher, Taller Stand Light – M18™ Dual Power Tower Light is designed to give professionals an area lighting solution that adapts, performs, and survives industrial use unlike any other portable work light. The M18DSAL-0 can be setup in seconds with its max extension 2.1m high, and it collapses down to 1.2m for easy transport and storage. The light head can be extended from 1.2-2.1m to light overhead work or minimise shadows when casting light downward. Capable of filling large areas with light, it provides 2,500 lumens of high definition light output for in its high mode, 1,100 in medium and 700 in low, and it can run for up to 7, 14, or 2 hours with an M18™ REDLITHIUM ®-ION 9.0 Battery Pack. It uses high quality LEDs with a neutral white color and a high color rendering index paired with a Milwaukee ® designed reflector to produce an even beam pattern. Its reinforced legs are impact resistant, and its low center of gravity provides a stable base. The light head is protected by an impact-resistant lens and bezel, and it nests into a protective shroud for secure transport and storage. Its LEDs never need to be replaced, and are backed by a limited lifetime warranty. The light also has an AC inlet for dual powered options, so that regardless where you are on the jobsite you will always be able to light the jobsite. The combination of these technologies offers professionals the highest quality LED lighting solution, on or off the jobsite.
Features:
Includes:
- Sets up in 5 seconds, 2.1m extension.
- Compact 66cm footprint with low centre of gravity.
- Rotating and Pivoting head.
- Three light output modes for optimal brightness and runtime.
- High definition output with true colour, even beam, and natural light.
- (1) M18™ Dual Power Tower Light (Tool Only) [M18DSAL-0]
- (Not included) Battery and charger
What's Included
18V LED Light Stand Bare (Tool Only) M18DSAL-0 by Milwaukee
Optional Accessories
Recommended Consumables
Spare Parts
Payment & Security
hidden
Estimate shipping
You may also like
Recently viewed
Shop All Sale
Save 46%
Liquid Laminate
15ml Bottle of Acrylic Liquid Laminate
In stockSave 10%
Viking Arm
Viking Arm® Hand Held (One-Handed Assembly Tool) Jack Clamp - Each
In stockSave 20%
Midwest
Offset Aviation Snip 2Pce Set MWT6510C by Midwest *Limited Edition*
In stock, 68 unitsSave 15%
Kincrome
Kincrome 94Pce 1/2" Portable Workshop Tool Kit K1865
In stockSave 47%
Rikon
Rikon 250mm (10″) Benchtop Bandsaw 0.33HP 240V 10-305
In stockSave 20%
Thomas Flinn & Co
Thomas Flinn & Co Two Man Crosscut Saws
In stockSave 15%
Soba
Replica WW1 Stonebridge Brass Folding Candle Trench Lantern
In stockSave 6%
Virutex
Virutex Portable Hand Held Hot Air Edgebander 240V for Pre-Glued Edging AG98R
In stockSave 42%
Supatool
Supatool 12V Mini Air Compressor S130100
Only 7 units leftAOS Sale
Kincrome Sale
Save 15%
Kincrome
In stockSave 24%
Kincrome Tool Kit Limited Edition 2025 - Australia P2112 *Unboxed*
Only 10 units leftSave 75%
Steel Line Stopper Kit K8172 by Kincrome
In stock, 43 unitsSave 25%
Kincrome Threadlocker High Strength (2ml) K17263-2
In stock, 87 unitsSave 33%
4.8mm-19mm Universal GROUT-OUT Recipro Saw Blade K21611 by Kincrome *Discontinued*
In stockSave 19%
Kincrome 500mm (20") Heavy Duty Wall Fan KP1010
In stockSave 50%
Kincrome 600mm Claw Pick Up Tool WT042
Only 2 units leftSave 54%
Kincrome 15Pce 1/2" Magnetic Drain Plug Set K8157
Only 11 units leftSave 50%
Kincrome Brake Adjusting Tool 180mm (7") 40022
In stock, 25 unitsSave 28%
In stockSave 18%
Kincrome 45Pce Lok-On Socket Set 3/8" Drive Metric + Imperial K27013
In stockLedlenser
Ledlenser
Ledlenser Intelligent Clip Practical Belt Clip | Multiple Sizes ZL0317
Order In
Save 22%
Ledlenser
Ledlenser P2R Core Penlight ZL502176
Only 1 unit leftShop Woodfast
Woodfast
Woodfast 762mm (30") Swing x 1060mm (40") Between Centres Super Heavy Duty Wood Lathe 3HP WL3040A
In stock
Woodfast
Woodfast 310mm (12") Combination Planer & Thicknesser with Helical Cutterhead 240V PT310A
In stock
Woodfast 410mm (16") Combination Planer & Thicknesser with Helical Cutterhead 240V / 415V PT410A
In stockSave 12%
Woodfast Premium 4Pce Woodturning Tool System & Carbide Insert Cutters WFT70-800
Woodfast 510mm (20") Swing x 915mm (36") Between Centres Heavy Duty Wood Lathe WL520A
In stockSave 4%
Woodfast 315mm (12") 2.6m or 3.2m Sliding Panel Saw 3HP 240V & 5.5HP 415V PS315B
Woodfast 600mm (24") Professional (Industrial) Bandsaw 5.5HP 415V BS600A
Woodfast 400mm (16") Thicknesser with Helical Cutterhead 4HP 240V / 5.5HP 415V TH410A
Woodfast 500mm (20") Professional (industrial) Bandsaw 4HP 415V BS500A
Woodfast 450mm (18") Deluxe Wood / Metal Bandsaw with Electronic Variable Speed 2.5HP 240V BS450A-EVS
In stockShop Woodworking
Save 20%